HISTORIE TÁBORA A OBJEKTU

Historie tábora

Tábor Oskar založili Luboš s Irenou v roce 1995 a pojmenovali ho podle stejnojmenného dětského časopisu. Jezdili spolu na tábory do Plané nad Lužnicí už od dětských let a mohli tak využít všech svých bohatých zkušeností. Vedli děti nejprve jako praktikanti, pak oddíloví vedoucí a nakonec se stal Luboš hlavním vedoucím a Irena jeho zástupkyní. Ještě dříve než se rozhodli provozovat svůj vlastní tábor, jezdili řadu let do tábora v Růžené, který patřil Montovaným stavbám Praha. A pak už přichází rok 1995 a začíná počátek Táborů Oskar. Od té doby urazil tento tábor velký kus cesty a stále se vyvíjí. Od počátků v areálu v Peruci až do dnešního dne, kdy se Oskar přestěhoval do tábora v krásném prostředí lesního parku v Holubím koutě.

Historie objektu

Náš tábor Oskar na Holubím koutě má dlouholetou tradici. Původně se zde těžilo uhlí, záznamy jsou už z roku 1866. Dřevěnou prázdninovou osadu tu zbudovala v roce 1933 plzeňská odbočka Zdravé mládeže. Stavbu zajistila firma Bohumil Ibr, tesařský mistr a majitel pily v Plzni. Pikova chata v prázdninové osadě Holubí kout byla pojmenována podle sociálně demokratického činitele, později podle poslance a primátora města Plzně Luďka Pika (1876 – 1948).
Na horním obrázku je vidět dřevěný srub s nápisem Pikův tábor, na spodním pak náš rybník s pramicí. Vypátrali jsme, že se srub z nějakého důvodu přestěhoval do blízkých Kornatic.
Fotografie je z roku 1947, ale podobná fota se objevila už na pohlednicích z roku 1930.

Pikova chata